Co może kurier, czyli jakie mogą być losy Twojej paczki


Co może kurier?
Co może kurier?

Dostawa kurierska jest nieco jak gra, w której – w zależności od Twojej decyzji – potoczy się ona w ramach kilku wariantów. W roli głównej owej gry występuje kurier.

Obowiązki kuriera, prawa odbiorcy, dobre praktyki nadawcy – ich połączenie składa się na efekt, jakim jest poprawne doręczenie przesyłki. I choć branża e-commerce rozwija się w tempie zawrotnym, a usługi kurierskie naturalnie towarzyszą Polsce już od lat, ciągle popularne pozostają pytania, co właściwie może – a czego nie – kurier. 

Czy kurier może przywieźć przesyłkę w dowolnym terminie? 

Bądźmy realistami: kurier to nie Paczkomat, który działa zarówno o 5 rano jak i o 22.30. Choć godziny dostaw kurierskich są konsekwentnie rozszerzane, trudno oczekiwać od firm kurierskich funkcjonowania takiego, jak wymarzyliby to ich klienci. W efekcie przewoźnicy i dostawcy przesyłek zapewniają doręczenia paczek w typowych godzinach, a czas ich pracy rozszerzany jest ewentualnie w okresach przedświątecznej gorączki zakupowej. Tak więc, kurier nie może przywieźć przesyłki do klienta w dowolnym terminie – np. o 22.10, bo akurat wtedy odbiorca wraca z pracy, obiadu i siłowni. Są jednak rozwiązania. To nie tylko możliwość ustalenia czasu dostawy z kurierem – po to np. podawany jest jego numer telefonu – ale i np. przesunięcie terminu dostawy paczki online. Oczywiście… w granicach rozsądku. 

Czy kurier może zostawić paczkę pod drzwiami?

Paczki nadane w usłudze Doręczenie wyłącznie pod wskazany adres nie wymagają podpisu, dlatego też, jeśli zdecydujesz się na takie doręczenie, paczki takie są uprawnione do doręczenia z opcją “Driver Release”(pozostawienie w bezpiecznym miejscu bez potrzeby składania podpisu) lub “Letter Box Release” (pozostawienie w skrzynce pocztowej bez konieczności składania podpisu).
https://www.ups.com/pl/pl/help-center/sri/direct-delivery-only.page .

Komentarz UPS:
Opcji Driver Release (tej usługi się nie wybiera, taki sposób dostawy jest stosowany tam, gdzie jest dostępny). Usługa Driver Release jest dostępna na terenie wielkiej Brytanii i umożliwia kurierowi pozostawienie przesyłki w bezpiecznym miejscu w tym przypadku przy drzwiach wejściowych bez uzyskania podpisu odbiorcy. Doręczenie w opcji Driver Release jest dostępne w: Danii, Szwecji i Wielkiej Brytanii, Austrii, Belgii, Czechach, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Luxemburgu, Niemczech, Norwegii, Portugalii, Włoszech, Kanadzie, Brazylii, Meksyku, Australii, Japonii, Korei Południowej, Nowej Zelandii, Singapurze, Tajwanie.
Kurier doręczając paczkę w ten sposób, musi zostawić ją w taki sposób, by nie znajdowała się na widoku publicznym.

Czy kurier może zostawić paczkę u sąsiada?

Prędkość doręczenia przesyłki jest równie ważna dla kuriera jak i odbiorcy – szybka dostawa paczki łączy obie strony, choć z diametralnie różnych powodów. Pozostawienie jej u sąsiada jest możliwe. Ważne jednak, by ten pokwitował odbiór paczki, a sam odbiorca wskazany przez nadawcę autoryzował zmianę. Może to zrobić np. telefonicznie – najlepiej w formie SMS-a, który dla kuriera stanowić może dowód zmiany adresu odbiorcy.

Czy kurier musi wydać resztę za towar?

Przesyłki za pobraniem to naturalne zjawisko w e-handlu. Przy odbiorze pojawia się zwykle specyficzna kwestia zapłaty – adresat może, ale nie musi mieć kwoty idealnie odpowiadającej wartości pobrania. Co w takiej sytuacji? Kurier nie ma obowiązku wydania reszty. Tak więc: tylko w gestii jego uprzejmości jest pomoc. To adresat musi zadbać o to, by mieć w portfelu kwotę idealnie odpowiadającą pobraniu. 

Czy kurier musi być obecny podczas otwierania paczki?

To mit, choć tak popularny, że stał się naturalnym skojarzeniem dla osób zamawiających produkty przez internet. E-sklepy, ale i eksperci zachęcają, by odbierając przesyłki weryfikować je od razu pod kątem ewentualnych zniszczeń, uszkodzeń, braków czy próby wyłudzenia. Tymczasem kurier wcale nie ma obowiązku oglądania tego, jak przeciętny Kowalski otwiera i analizuje przesyłkę. Byłoby to wręcz nielogiczne: sprowadzałby się bowiem do spędzania z każdym odbiorcą przesyłki przynajmniej kilku dodatkowych minut. Jeśli więc paczka z zewnątrz nie wygląda na uszkodzoną, przepisy nie wymuszają na kurierach jakiejkolwiek aktywności. Niemniej warto o taką usługę po prostu poprosić. Kurier jako świadek będzie przecież nieoceniony w sytuacji, gdy zamiast nowego laptopa w paczce było kilka całkiem ciężkich książek.