Sprzęt AGD coraz częściej dostarczany przez kurierów


Sprzęt AGD
Sprzęt AGD

Dynamika zmian, jaka cechuje polski rynek e-commerce sprawia, że Polacy bardziej ufają w zakupy internetowe obejmujące duży – a przede wszystkim drogi – sprzęt AGD. To m.in. efekt polityki przewoźników. Podkreślają, że sprzęt dostarczany przez firmy kurierskie jest odpowiednio zabezpieczany i ubezpieczany.

Analizę tego, jak – i co – kupujemy przez internet przeprowadziła wiosną 2019 r. marka ROHLIG SUUS Logistics. To jedna z bardziej rozpoznawalnych na krajowym rynku przewozowym. Wnioski są jednoznaczne. Firmy kurierskie w Polsce dostarczają coraz więcej przesyłek zawierających urządzenia AGD. W porównaniu do ub. roku wzrosła średnia wartość koszyka zakupowego. Teraz to o 100 zł więcej niż kilkanaście lat temu. – Polacy przez internet chętnie kupują nie tylko odzież – zauważa dyrektor produktu dystrybucji krajowej w ROHLIG SUUS, Sławomir Wujek. Dodaje również: – To także droższe produkty, takie jak sprzęt AGD. Widać to w liczbie realizowanych przez nas dostaw sprzętu, która się systematycznie zwiększa.

9-procentowy wzrost wartości towarów

Sprzedaż AGD – w tym produkty dostarczane przez firmy kurierskie – analizowane są przez Związek Pracodawców AGD APPLiA Polska. Według danych za pierwszy kwartał 2019 r., rok do roku sprzedano o 6 proc. więcej sprzętu. Jego wartość była aż o 9 proc. wyższa. Przekłada się to na większą liczbę wartościowych zleceń dla kurierów. Dzieje się tak m.in. w formie dostawy na paletach.
Co ciekawe, w tym sektorze klienci nadal preferują w dużej mierze odbiór towaru za pobraniem. Dynamika płatności mobilnych nie jest tak widoczna jak przy innych sektorach towarowych. Liczba dostaw po elektronicznej płatności się zwiększa z 45 do 57 proc. rok do roku. Jednak nadal wiele osób oczekuje zapłaty podczas dostawy kurierskiej. Według Sławomira Wujka to efekt badania wiarygodności. – Decydując się na wydatek rzędu kilku tysięcy złotych, często chcą najpierw zobaczyć produkt. Mogą ocenić, czy jest on zgodny z zamówieniem i czy nie posiada wad. Zwłaszcza, że mogą takiego towaru po prostu nie przyjąć bez żadnych konsekwencji – mówi.

Jaki sprzęt AGD kupowany jest najczęściej?

Aż 20 proc. towarów dostarczanych do klientów stanowią lodówki. Równie często firmy kurierskie odpowiedzialne są za dostawę pralek (15 proc.) i zmywarek (14 proc.) oraz piekarników (12 proc.). Ciekawostką jest lokalizacja dostaw kurierskich. Wg danych ROHLIG SUUS tylko 9 proc. dostaw dotyczyło dużych miast powyżej 0,5 mln mieszkańców. Dla tej firmy przewozowej najczęstszym zleceniem pozostaje odbiór towaru z marketu i dostawa do klienta robiącego zakupy na miejscu lub przez platformę e-sklepu. Badanie opracowano na podstawie kilkudziesięciu tys. dostaw dużego AGD. Zrealizowano je przez ROHLIG SUUS na terenie całego kraju.