Jak Allegro Lokalnie wpłynie na polski e-commerce?


Allegro lokalnie
Allegro lokalnie

Allegro rozpoczynało swój wielki rozwój od dziesiątek, a później setek i tysięcy ofert prywatnych użytkowników. Jesienią tego roku definitywnie zerwie ze swoimi korzeniami. Co oznacza wprowadzenie Allegro Lokalnie – nowego serwisu polskiego giganta e-commerce?

Uruchomienie Allegro Lokalnie zaplanowano na 16 września. To będzie spora zmiana dla osób, które przyzwyczaiły się do traktowania Allegro jako naturalnej platformy handlowej. Od jesieni oferty od osób – nie od firm – znajdą się w odrębnym serwisie. Ma to wpłynąć na łatwy i szybki zakup osób z okolicy – to rozwiązanie bardzo lokalne. Na dodatek – jak zastrzega Allegro – będzie w pełni bezpłatne. Stanie się więc klasycznym marketplace, choć firma przewiduje też opcję płatną. W jej ramach można wprowadzić dodatkowe formy płatności czy dostawy kurierskiej.
Dla polskiego e-commerce to spora zmiana. Allegro traktowane jest dziś jako potężna arena handlowa – swoista wirtualna galeria, w której kupić można wszystko. Dla branży handlowej obecność w serwisie jest czymś całkowicie naturalnym. Oprócz standardowych ofert od firm, Allegro bywało – choć już niewątpliwie rzadziej – wykorzystywane również przez użytkowników prywatnych. Prowadziło to do niemałego miszmaszu wśród ofert. Obecnie widać duże dążenie marki do uporządkowania chaosu – zarówno w zakresie samych ofert jak i kwestii dostaw czy odbiorów w ten sam dzień. Te również dotknęło zamieszanie – szczególnie po wprowadzeniu możliwości odbioru w określonych punktach.

Uporządkowanie handlu na Allegro

Zmiany mają przełożyć się na bardzo wyraźne rozgraniczenie. Allegro pozostanie platformą handlową dla firm czy e-sklepów. Opcja Allegro Lokalnie będzie tanim rynkiem, na którym Kowalski czy Nowak wystawią rzeczy, które są zbędne i mogą je sprzedać sąsiadowi lub poprzez wysyłki kurierskie.
Allegro chce tu wykorzystać zarówno system ocen – ma on niezmiennie duże znaczenie – jak i renomę serwisu. Nowa marka oznaczałaby brak zaufania. W przypadku Allegro klienci kupujący online i zlecający przesyłki kurierskie mają większą pewność jakości sprzedawców. Ma to się przełożyć także na działania w wymiarze lokalnym.

Odbiór osobisty lub dostawa kurierska

Francois Nuyts, prezes Allegro ocenia opcję lokalną jako “nowy standard zakupów w sieci jeżeli chodzi o prywatnych użytkowników”. Podkreśla, że korzystanie z serwisu w porównaniu do standardowego Allegro nie będzie się niczym różnić. Nadal kluczowa w e-commerce będzie intuicyjność.
Formalnie Allegro Lokalnie pozostanie elementem całej platformy. Będzie więc dostępne dla każdego kto ma konto na tym serwisie. Będzie jednak zdecydowanie łatwiejsze w zakresie wyboru np. wysyłki. Kupujący i sprzedający ustalą warunki i umówią się na odbiór osobisty lub zlecenie usługi kurierskiej. Dodanie ogłoszeń na Allegro Lokalnie będzie bezpłatnie, ale opcje dodatkowe – np. Kup Teraz – zostanie objęte opłatą w wysokości 10 proc. wartości przedmiotu nie licząc kosztów przesyłki kurierskiej. Wartość ta nie przekroczy jednak 50 zł.
Na Allegro sprzedaż online prowadzić ok. 140 tys. podmiotów zapewniających sprzedaż online. To głównie małe i średnie przedsiębiorstwa.