AliExpress, przesyłki i zmiany podatkowe – na czym polegają?


AliExpress
AliExpress

AliExpress to jeden z najpopularniejszych portali aukcyjnych w Europie, w tym również w Polsce. Rodacy na potęgę kupują przedmioty rodem z Chin, sprowadzając je do kraju. Bardzo często rzeczy te były dużo tańsze, bo sprzedawcy i kupujący unikali płacenia za nie ceł i podatków. Teraz to ma się zmienić.
Z poniższego tekstu dowiesz się, na czym polegają nowe przepisy związane z AliExpress, kto i kiedy będzie płacił podatki oraz jakie są stawki określone przez ustawodawcę?

Dlaczego dotychczas przesyłki z AliExpress były nieopodatkowane?

Kupujący i sprzedawcy nie płacili podatków za zamówienia, ponieważ nikt nie zgłaszał ich do celników i skarbówki. Praktycznie działało to tak, że nadawca z Azji po prostu wysyłał paczkę, a odbiorca w Polsce otrzymywał ją od kuriera. Podatek konsumenci płacili od przesyłek, których zadeklarowana wartość przekroczyła 22 euro. Mało jest jednak zakupów z tego chińskiego serwisu, których wartość deklarowana była wyższa niż ten pułap.

Dla Skarbu Państwa była to pewnego rodzaju szara strefa. Ustawodawca chciał ją zmienić, wprowadzając obowiązkową ewidencję przesyłek z Chin przez Pocztę Polską. Ustalenia nie dotyczyły jednak kurierów. Nowe przepisy sprawią, że wszystkie przesyłki z AliExpress będą objęte podatkiem.

Czy za przesyłki z AliExpress trzeba zapłacić podatek?

Na ten moment obowiązują jeszcze stare przepisy podatkowe, ale to może się zmienić. Po pierwsze, już wprowadzone zostały przepisy unijne, które nakładają cło na większość przesyłek z Chin. Druga sprawa, że polscy ustawodawcy również nie śpią. W fazie konsultacji jest już projekt, który nakłada VAT na wszystkie towary z chińskich platform.

Kiedy ma wejść nowa ustawa? Rząd planuje, że ustalenia zaczną obowiązywać od 1 lipca 2021 roku. Co więcej, podatkiem będą objęte wszystkie towary do obywateli Unii Europejskiej, a w szczególności internetową sprzedaż. Dodajmy, że zmiany będą dotyczyły również eBaya, Amazona czy Wisha.

A jakie przepisy obowiązują na ten moment? Dotychczasowe. Oznacza to, że nie musisz płacić podatku, jeżeli łączna wartość zadeklarowana przesyłki nie będzie wyższa niż 22 euro.

Kto będzie płacił podatki i jak duża będzie ich stawka?

Podatek będzie odprowadzał kupujący, w myśl przepisów skarbowych. Stawka VAT będzie odpowiadać aktualnym stawkom, obowiązującym w kraju. A kiedy podatek będzie trzeba zapłacić?

Jeżeli sprzedawca będzie w systemie IOSS to pieniądze na opłatę skarbową będziesz przelewać bezpośrednio jemu. W przypadku, gdy azjatycki kontrahent nie będzie w IOSS, to VAT opłacisz w momencie odbioru przesyłki, a operator dostarczający odprowadzi podatek do odpowiedniego organu skarbowego.

Wzrosną ceny towarów i usług

Najpewniej skutkiem takiej zmiany przepisów, będą wyższe ceny zarówno na artykuły z AliExpress czy innego systemu, ale również przesyłki kurierskie. Celnicy będą mocniej kontrolować towary spoza Unii Europejskiej, a na firmy kurierskie spadną kolejne obowiązki.