UPS tworzy kurierską linię lotniczą używającą drony


Drony
Drony

Usługi kurierskie realizowane przez drony nabierają coraz ciekawszego wymiaru. Po fali zapowiedzi kolejne firmy zapewniające dostawy przesyłek odważnie kierują się ku niebu. UPS – jedna z największych marek logistycznych świata – zakłada własną linię lotniczą, która użyje dronów do dostaw paczek.

Poligonem doświadczalnym nowej technologii będzie – co naturalne – teren Stanów Zjednoczonych. Tamtejszy oddział UPS Flight Forward otrzymał zgodę na utworzenie linii lotniczej, która wykorzysta drony do dostaw przesyłek. Co szczególnie ważne – kontakt bezpośredni operatora z urządzeniem schodzi na drugi plan. Firmy kurierskie obawiały się ograniczeń technologicznych, jakie miałyby zostać naniesione na operatorów. Według UPS, piloci odpowiedzialni za drony i ich loty nie będą mieli obowiązku utrzymywania kontaktu wzrokowego z urządzeniem. Wystarczy zdalna kontrola nad maszyną oraz paczką.

Drony logistyczne debiutują w USA

Zgoda na utworzenie przez UPS własnej floty dronów kurierskich jest pierwszym tego typu zezwoleniem ze strony federalnej agendy. Amerykanie już podkreślają skok jakościowy, jaki wykonała renomowana firma kurierska. Sformalizowanie dostaw powietrznych sprawia, że wyprzedziła np. Amazon – innego giganta, który testuje opcję kurierskich dostaw wprost z nieba.

Gdzie UPS dostarczy paczki dronami?

Rezygnacja z bezwzględnego kontaktu drogowego sprawia, że kurierzy tej firmy – o ile tak można określić pilotów urządzeń – będą mieli szersze możliwości. UPS chce stopniowo rozszerzać zasięgi. Koncentruje się na dużych skupiskach, które relatywnie łatwiej kontrolować w zakresie dostawy przesyłek. To np. uniwersytety – duże tereny kampusów, w których przebywają skłonni do eksperymentów studenci. Firma kurierska liczy, że na jeden dron przypadnie średnio ok. 20 lotów.

Przesyłki paczek dronami to już nie testy

Dostawy logistyczne wykorzystujące drony wykraczają już poza fazę testów. UPS wykorzystuje tę technologię np. do dostaw próbek krwi i tkanek pomiędzy szpitalem a laboratorium w mieście Raleigh w Karolinie Północnej. To stolica stanu – ma nieco ponad milion mieszkańców. Jednocześnie UPS zastrzega, że do wdrożenia swobodnych lotów kurierskich obsługujących zamówienia detaliczna potrzeba lat.
Innego zdania są firmy kurierskie obsługujące Chiny. One już przeprowadziły testy dostaw paczek w Pekinie – wykorzystanie dronów pozwala je znacząco przyspieszyć.
Obawy amerykańskie wynikają m.in. z kwestii regulacji ruchu. Firmy kurierskie chętnie zainwestują w nową technologię dostawy paczek, ale mogą być ograniczone prawem. Dotyczy to regulacji wskazujących na zasady dzielenia przestrzeni powietrznej oraz lotów nad obszarami zamieszkałymi – np. osiedlami.

Transport przesyłek dronami w Polsce

Czy podobny scenariusz możliwy jest również w Polsce? O perspektywach rozwoju usług kurierskich przez statki bezzałogowe rozmawiano tego lata podczas konferencji organizowanych przez Ministerstwo Infrastruktury. Brały w nim udział m.in. Poczta Polska i Ruch SA. Przesyłki dronowe mogą rozwiązać przede wszystkim problem coraz większej liczby paczek małogabarytowych dostarczanych obecnie samochodami.