Otwarto międzynarodowy lotniczy terminal DHL w Pyrzowicach


DHL
DHL

W oddalonych o 30 km od Katowic Pyrzowicach od kilku miesięcy przy lotnisku funkcjonuje cargo city. Jest to terminal cargo w którym działają takie firmy kurierskie jak DHL Express, TNT, FedEx oraz UPS. Jego budowa trwała 20 miesięcy. Każde z mieszczących się tutaj przedsiębiorstw posiada swoje miejsca parkingowe, rampy rozładunkowe, bramy ze strony płyty Cargo i parkingu, serwerownie oraz własne biura.

Łączna powierzchnia magazynów DHL w tym obiekcie to 2800 metrów kwadratowych, biura zajmują 377 metrów kwadratowych. Na wyposażeniu znajduje się 600-metrowy sorter, jeden z najnowocześniejszych i największych w Polsce. Dzięki niemu w ciągu godziny można tu posortować 3600 paczek. Ale oprócz tego paczki są tutaj również sprawdzane, za pomocą aparatów rentgenowskich i nie ma potrzeby ich otwierania. Co ciekawe urządzenie potrafi wykryć materiały wybuchowe. Pyrzowice są drugim pod względem wielkości bazą DHL w Polsce.

Bliskość obiektu do lotniska znacznie ułatwia cały proces dostawy, na który składa się między innymi rozładunek z samolotu, transport do magazynu, sortowanie, a następnie przekazywanie przesyłek kurierom i firmom transportowym. Wszystkie wymienione firmy kurierskie realizują stąd swoje loty regularnie, a nawet kilka razy dzienne.

Warto dodać, że w 2015 roku przez Katowice Airport przewinęło się 16 119 ton frachtu (DHL odprawił niemal połowę z tego), co daje drugie miejsce w kraju zaraz po Okęciu w Warszawie. Jest to także często wybierane lotnisko w przypadku czarterów cargo. Inwestycja była więc potrzebna jak twierdzą obie strony.

Źródło: DHL.