Nowe centrum logistyczne DHL pozwoli na więcej przesyłek


Centrum logistyczne DHL
Centrum logistyczne DHL

Nawet 400 tys. przesyłek rocznie obsłuży centrum logistyczne DHL w Krakowie. Nowy obiekt w Małopolsce stworzono głównie z myślą o obsłudze międzynarodowych przesyłek kurierskich.

Inwestycja wpisuje się w założenia rozwoju sieci DHL Express zapewniającej szybką dostawę przesyłek pomiędzy 220 krajami na świecie. Ulokowanie magazynu w Krakowie sprawia, że nowe centrum logistyczne DHL umożliwi lepszą obsługę zamówień zarówno w kraju, jak i całej Europie. Polska jest w tym kontekście szczególnie istotna dla DHL. Jak zauważa firma w komunikacie prasowym, to jeden z najszybciej rozwijających się państw świata w zakresie branży kurierskiej. Kluczowe jest tu położenie Polski w zakresie międzynarodowego e-commerce. Znaczenie kraju dla usług kurierskich potwierdził opracowany przez DHL Express raport “Global Connectedness Index 2018” analizujący globalizację wobec różnych kryteriów – m.in. handlowych. Pod względem tych ostatnich, Polska zajęła 24 miejsce na 169 przebadanych państw.

Nowe centrum logistyczne DHL

Krakowska placówka DHL będzie miała charakter service center – miejsca skupiającego pracę kurierów działających na terenie miasta oraz całego regionu. Zaawansowana technologia, automatyzacja obejmująca usługi kurierskie oraz system ważąco-mierzący poszczególne przesyłki – dzięki temu DHL dostarczy paczki szybciej. Według założeń, nowe centrum logistyczne DHL w Krakowie obsłuży na godzinę 1,5 tys. przesyłek. DHL składuje je w magazynie o wielkości niespełna 1 tys. m kw. W sumie obsługą przesyłek kurierskich DHL zajmie się 14 pracowników w centrum oraz 30 kurierów w regionie małopolskim.

Inwestycje DHL Express

Przesyłki kurierskie DHL obsługiwane są dziś w oparciu o kolejne placówki terenowe otwierane dynamicznie w ostatnich latach. Katowice, Wrocław, Warszawa, Lublin, Łódź, Rzeszów, Toruń, Gdańsk – to część z miast, gdzie powstało ostatnio centrum logistyczne DHL. To efekt rosnącej liczby zamówień na usługi kurierskie. Wzrosty firmowe rok do roku sięgają ok. 20 proc.
Oferta DHL Express to przede wszystkim przesyłki do 10 kg. W cenie transportu DHL wlicza już ubezpieczenie przesyłki. Opłaty za dostawy w ramach DHL naliczane są na podstawie dwóch prostych stref terytorialnych – do krajów unijnych oraz poza UE. Dla DHL priorytetem są szybkie dostawy przesyłek; firma zakłada, że usługi kurierskie w państwach Wspólnoty realizować będzie w ciągu 1-2 dni roboczych. W przypadku państw spoza Unii Europejskiej termin doręczenia przesyłki przedłużony jest do ok. 4 dni roboczych. Bieżącą lokalizację przesyłki można sprawdzać dzięki mechanizmom trackingowym dostępnym również przez serwis KurJerzy.pl.
M.in. z tego powodu DHL Express w 2018 r. nagrodzono Złotym Godłem w programie Najwyższa Jakość Quality International 2018. Oferta DHL została doceniona ze względu na podejście do sfery e-commerce. To efekt m.in. dostosowania standardów obsługi do potrzeb użytkowników e-sklepów oraz odrębne rozwiązania dla sektorów B2B i B2C.