Przesyłki kurierskie coraz szybciej docierają do odbiorcy. Niekiedy od nadania do odbioru paczki mija niecała doba. Firmy kurierskie pracują nad coraz bardziej efektywnym systemem doręczania paczek, ale okazuje się, że efektywny i błyskawiczny system dostarczania towarów testowany był wraz z rozwojem poczty, już w połowie XIX wieku. Jakie są najpopularniejsze, efektywne i szybkie rozwiązania umożliwiające szybkie doręczenie paczek?
Efektywność i czas dostarczania przesyłek to jeden z najważniejszych elementów, który zachęca użytkowników do skorzystania z usług firm kurierskich. Z tego też względu kurierzy coraz częściej wypierają pocztę (np. w sektorze doręczania przesyłek osobistych lub komercyjnych). Firmy dbają, aby paczki były dostarczane maksymalnie w ciągu kilku dni roboczych, ale coraz częściej jest to skracane. W jaki sposób?
Jak kurierzy poprawiają efektywność doręczania przesyłek?
Firmy kurierskie stosują przede wszystkim coraz większą automatyzację procesu dostarczania przesyłki do odbiorcy. Wygenerowane etykiety (np. w serwisie KurJerzy.pl) pozwalają na odczytanie wszystkich informacji ułatwiających sortowanie i przekazywanie paczki do konkretnego rejonu.
W praktyce dziś odbiór przesyłki może odbywać się jeszcze tego samego dnia po zamówieniu usługi, a wielu kurierów pracuje nie tylko do południa, ale też w późnych godzinach popołudniowych, a nawet wieczornych. To praktyka, stosowana często w gorących okresach np. w święta czy podczas długich weekendów. Wtedy obciążenie kurierów jest większe, a to wymaga dłuższego czasu działania. Kurierzy optymalizują też swoją pracę, dzieląc się na rejony i szybko dostarczając paczki do sortowni.
Sortowanie przesyłek odbywa się automatycznie, bazując na przekazanych przez Ciebie informacjach o wadze paczki, jej wymiarach i kształcie. To z tego względu jeżeli podasz złe parametry, musisz liczyć się z dodatkową opłatą. Każda taka paczka opóźnia proces sortowania. Szybkie i automatyczne sortowanie sprawia, że przesyłka wydawana jest do doręczenia do określonego rejonu, a następnie trafia do rąk kuriera, który dostarczy ją bezpośrednio do odbiorcy.
W jaki sposób sprawić, że paczka dojdzie do odbiorcy jak najszybciej?
Pamiętaj, że sam również masz wpływ na to, jak szybko przesyłka dotrze do Twojego odbiorcy. Istnieje kilka możliwości, które pozwolą poprawić efektywność doręczenia przesyłki. Co warto o tym wiedzieć?
- Nadawanie w godzinach porannych – im szybciej kurier otrzyma przesyłkę, tym większa szansa, że trafi ona do odbiorcy maksymalnie następnego dnia. Generowanie etykiety w godzinach wieczornych to jeden dzień opóźnienia.
- Prawidłowe określanie parametrów przesyłki – dokładnie opisuj wagę i rozmiary przesyłki, aby sortowanie paczki szło sprawnie i bez zbędnych opóźnień czy dodatkowych kosztów.
- Używanie automatów paczkowych – automaty paczkowe są niekiedy szybszą formą doręczania przesyłek, bo kurierzy uzupełniają je od rana do wieczora. Są też efektywne pod kątem odbioru i dostarczenia. Nie wymagają od Ciebie oczekiwania na kuriera.
- Korzystanie z opcji doręczenia następnego dnia – to gwarancja tego, że przesyłka zostanie doręczona szybko.
- Wysyłanie przesyłek przed długimi weekendami i świętami – wysyłanie przesyłek w czasie wzmożonego ruchu pocztowego to ryzyko opóźnień. Warto zaplanować wysyłkę przed takim okresem.
Jeżeli masz taką możliwość, skontaktuj się z kurierem, który ma od Ciebie odebrać przesyłkę. Możesz mu ją dostarczyć pod wskazane przez niego miejsce, nie czekając na niego w trakcie dnia. W ten sposób istnieje szansa, że Twoja przesyłka wyruszy w trasę szybko, bez oczekiwania np. na transport następnego dnia.
Kiedyś również szybko doręczano przesyłki
Ciekawostkę może stanowić fakt, że już 1 grudnia 1876 r. uruchomiono tzw. szybką pocztę miejską. Dzięki zastosowaniu tzw. pneumatycznego przesyłania przesyłek za pomocą rur podziemnych, paczka mogła zostać doręczona w ciągu 20 minut od nadania. System działał jednak wyłącznie w ramach jednego miasta (Berlina) i mógł być wykorzystywany do przesyłania niewielkich paczek lub listów.
W przypadku dzisiejszych firm kurierskich, system (stosowany w Niemczech przez 100 lat) nie sprawdziłby się. Musimy więc uzbroić się w cierpliwość, czekając na inne możliwości i korzystać z tych rozwiązań, które nadal funkcjonują.