Kwarantanna, a przesyłki kurierskie. Czy można zlecić wysyłkę?


Kwarantanna
Kwarantanna

Praca kurierów w czasie epidemii koronawirusa SARS-COV-2 jest znacznie utrudniona. Nie dość, że pracownicy firm kurierskich mają więcej pracy (przesyłek jest dużo więcej, niż skalkulowanych możliwości), to pojawiają się często dylematy prawne i zdrowotne. Jednym z nich jest kwarantanna. Czy siedząc w domu, możesz zlecić wysyłkę kurierowi?

Standardowa procedura odbioru przesyłki wygląda tak, że kurier przyjeżdża po zlecenie, skanuje list przewozowy i zabiera przesyłkę. Jeżeli u domowników pojawia się kwarantanna, to procedury zaczynają się komplikować.

Wysyłka, a kwarantanna

Zgodnie z prawem, związanym z przeciwdziałaniu epidemii koronawirusa, kwarantanna zobowiązuje osoby w jednym domu do przebywania w nim przez okres 10 dni lub do czasu wykonania dwóch negatywnych wyników na wirusa. Nikt nie może ich bezpośrednio w tym okresie odwiedzać. Jak w takim razie przesłać paczkę?

Tu ważna uwaga! Kurier może odmówić przyjęcia przesyłki, jeżeli jesteś na kwarantannie. W czasie przystąpienia do nadawania przesyłki jesteś zobowiązany do podania informacji o izolacji domowej. Napisz też, czy masz potwierdzone zakażenie. Jeżeli tak – nie nadawaj paczki w tym okresie. Chroń siebie i innych!

A co jeżeli musisz nadać przesyłkę

Jak napisaliśmy wyżej, musisz być świadom tego, że kurier może nie odebrać od Ciebie przesyłki jeżeli jesteś na kwarantannie. Przepisy zmieniają się praktycznie z dnia na dzień, a każda firma ma zupełnie inne wytyczne związane z walką przeciwko epidemii koronawirusa.

Nadając paczkę dokładnie ją przygotuj. Wydrukuj list przewozowy i pozostaw kurierowi. Paczka musi być dobrze zabezpieczona, bo inaczej kurier ją zostawi. Kwarantanna zobowiązuje Cię do pozostania w domu, a więc nie będziesz mógł dać jej pracownikowi bezpośrednio.

Tylko w jaki sposób kurier może odebrać od Ciebie przesyłkę? Jeżeli mieszkasz w wielorodzinnej zabudowie, poczekaj na informację, że kurier wchodzi do domu. Wystaw mu przesyłkę np. na klatkę. W przypadku, gdy mieszkasz w domu jednorodzinnym, wystaw paczkę przed bramę lub ułatw kurierowi wejście na posesję w celu odebrania przesyłki (pamiętaj, że w czasie obecności kuriera musisz być w domu). A co, jeżeli kurierzy nie chcą odebrać od Ciebie przesyłki, a Ty musisz ją pilnie nadać?

Jest jeszcze inna opcja

Możesz poprosić o pomoc sąsiadów lub rodzinę. Ci, na podobnych zasadach, co powyżej, powinni odebrać przesyłkę i nadać ją kurierowi. Przy zlecaniu usługi podaj jako adres odbioru miejsce, gdzie będzie leżeć paczka. W międzyczasie nie kontaktuj się jednak z nikim i nie wychodź z domu, by wręczyć komuś Twoją przesyłkę!

Pamiętaj, żeby ograniczyć nadawanie przesyłek podczas kwarantanny. W przypadku odbioru przesyłki również poinformuj pracownika firmy kurierskiej, żeby zostawił przesyłkę pod drzwiami. Nie możesz narażać kuriera na bezpośredni kontakt. Poza tym zachowuj wszelkie zasady kwarantanny i dbaj o zdrowie!