Firmy kurierskie inwestują w sieć połączeń na Ukrainę


Sieć połączeń na Ukrainę
Sieć połączeń na Ukrainę

Duże perspektywy rozwoju na Wschodzie widzi m.in. PEKAES. Uruchomił sieć połączeń na Ukrainę z centralnej Polski.

PEKAES będzie dostarczać i przywozić przesyłki codziennie na trasie spod podwarszawskiego Błonia do Kijowa. Taki układ sieć połączeń na Ukrainę nie jest przypadkowy; w obu przypadkach pozwala na dalszą szybką dystrybucję. PEKAES, w ramach nowej propozycji m.in. dla przedsiębiorców zapewnia nie tylko transport przesyłek – również o niestandardowych gabarytach – ale i wsparcie w zakresie administracyjnym. Obejmuje to m.in. redukcję formalności dla importerów na Ukrainie. To tzw. pepeszka – dokument PP, który pozwala na redukcję czasu dostawy i zminimalizowanie czasu dostawy przesyłki.

Transport kurierski na Wschód a bezpieczeństwo

Mimo niepewnej sytuacji Ukrainy – od zmian władz po konflikt z Rosją – pozostaje ona atrakcyjnym kierunkiem dla firm produkcyjnych, a co za tym idzie – przewoźników kurierskich. W przypadku Ukrainy rośnie zarówno import towarów, jak i ich eksport – trend ten nie zmienia się niezależnie od zawirowań politycznych. Uwagę zwraca przede wszystkim dynamika wzrostu towarów rolno-spożywcznych. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego to ponad kilkanaście proc. wzrostu rok do roku.

Sieć połączeń na Ukrainę wg PEKAES

Inwestycja w sieć połączeń na Ukrainę przez PEKAES to efekt właśnie coraz ciekawszych perspektyw tego rejonu w zakresie dostaw międzynarodowych. Jak zauważa Maciej Bachman, prezes zarządu spółki PEKAES, „strategiczne położenie Ukrainy pomiędzy Unią Europejską a Rosją, a także duży potencjał wzrostu i perspektywiczny sektor rolno-spożywczy sprawiają, że kraj ten jest ważnym partnerem handlowym dla Polski”.
Zwraca uwagę na politykę przewoźnika. – Staramy się zawsze elastycznie reagować na zmieniające się trendy i otoczenie rynkowe, rozszerzając lub dostosowując ofertę PEKAES do wyzwań biznesowych naszych Klientów. Tak też zrodziła się potrzeba uruchomienia codziennych transportów na Ukrainę – mówi Bachman.

Ile trwa dostawa kurierska na Ukrainę?

PEKAES zapewni – również w ramach serwisu drobnicowego – dostawę do odbiory ostatecznego na Ukrainie we wszystkie dni robocze. Według szacunków, przesyłki do Kijowa oraz środkowej części kraju mają być dostarczane w ciągu 3-4 dni. Jeśli adresowane są poza obszar centralny, czas dostawy może wzrosnąć do tygodnia.
Decyzja PEKAES to nowość; Ukraina raczej nie jest dotychczas postrzegana przez firmy kurierskie i przewozowe jako miejsce, gdzie warto budować sieć codziennych połączeń. Efekt to m.in. bardzo wysokie ceny dostaw. Np. UPS wycenia doręczenie paczki na Ukrainę – o wadze 10 kg – na ok. 420 zł brutto; samo dostarczenie koperty wynieść może… 100 zł.