Kurier w sobotę? Oto firma kurierska, dla której to standard


Aktualizacja cennika UPS
Aktualizacja cennika UPS

Dostawy przesyłek kurierskich w sobotę budzą – co naturalne – wielkie zainteresowanie klientów i – co również zrozumiałe – absolutną niechęć ze strony pracowników.Początek weekendu wydaje się być idealny do tego, by odebrać paczkę bez przekierowań czy np. ustawiania miejsca pracy jako lokalizacji odbioru. I właśnie z tego powodu UPS zaczął od lata 2020 r. standardowe usługi doręczeń przesyłek właśnie w soboty. Bez żadnych dodatkowych formalności i opłat ze strony klienta – również w Polsce.

W ten sposób renomowany kurier szybko reaguje na nowe wyzwania dla e-commerce. Jeszcze większy powszechny nacisk na to, by kupować produkty przez internet, a następnie doręczać je w ramach usługi kurierskiej sprawiły, że klienci e-sklepów jeszcze częściej zaczęli pytać o możliwość dostawy paczki w soboty. Stąd decyzja UPS, by w niektórych krajach uruchomić taką opcję jako standard. Można się też spodziewać, że pójdzie za tym rozszerzanie usługi na wszystkie lokalizacje, gdzie na codzień zamówić można UPS. A to z kolei wywoła ruch konkurencji. W efekcie, w całkiem niedalekiej perspektywie kurier w sobotę powinien być czymś całkowicie naturalnym.

Gdzie można zamówić kuriera w sobotę?

Dla UPS takie rozszerzenie oferty to niemała rewolucja. Lou Riveccio, szef europejskiego oddziału sieci wskazuje, że “pandemia przyspieszyła rozwój handlu elektronicznego, a sprzedaż detaliczna online w Europie wzrosła o ponad 60 proc. w szczycie ograniczeń w połowie kwietnia”. Stąd szybka decyzja o nowych udogodnieniach dla klientów.

W ten sposób UPS uruchamia usługi kurierskie w sobotę na razie w ośmiu kluczowych – w swojej polityce finansowej – państwach Europy. Za najważniejsze uznał rynki w następujących państwach:

  • Niemcy
  • Belgia
  • Francja
  • Wielka Brytania
  • Włochy
  • Holandia
  • Polska
  • Hiszpania.

Warto zauważyć, że Polska jest tu jedynym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w której kurier w sobotę będzie standardem UPS. Firma zakłada, że będzie to korzystne szczególnie dla mniejszych sprzedawców internetowych. Z kolei szef niemieckiego oddziału UPS podkreśla, że kurier w sobotę jako standard UPS będzie powiązany z nowymi propozycjami dla e-handlu. Wszystko po to, by – jak określa to Frank Sportolari – “poprawić wrażenia zakupowe”.

Czy dostawa kurierska w sobotę jest dodatkowo płatna?

Według deklaracji UPS – nie. Za opcję dostawy w sobotę nie ma być pobierana żadna dodatkowa opłata. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że w pierwszym etapie UPS planuje wysyłki nie do domów odbiorców, ale ponad 17 tys. punktów dostępowych w tych ośmiu państwach. Tego rodzaju lokalizacje UPS to zwykle np. małe sklepy wielobranżowe, które mają wydłużone godziny otwarcia i działają w soboty do późnych godzin wieczornych.

Wcześniej na podobny ruch w Polsce zdecydował się InPost, który także zapewnia dostawy kurierskie w soboty – w ten sposób działają Paczkomaty. Firma popierała to analizami pokazującymi, że aż 80 proc. właścicieli sklepów chciało, by kurier InPost działał w zakresie dostawy paczki nie tylko od poniedziałku do piątku.