Kurier rowerowy – czy warto pracować w ten sposób?


Kurier rowerowy
Kurier rowerowy

Praca jako kurier rowerowy może skusić te osoby, które szukają możliwości zarobku i przy okazji chcą zadbać o kondycję fizyczną.

Czy jednak praca jako kurier rowerowy faktycznie jest odpowiednim wyborem? Jakie są wady i zalety tego zawodu? Zapraszamy do naszego artykułu.

Dbanie o zdrowie i swoboda w organizacji pracy to największe zalety

Pracę kuriera rowerowego docenią w szczególności osoby lubiące sportowy tryb życia i niezależność. Praca jako kurier daje bowiem dużą swobodę działania. Tak naprawdę samodzielnie można decydować o trasach, jakimi będą dostarczane przesyłki. Kurierzy w tej pracy rozliczani są bowiem tylko i wyłącznie za efekt. W dodatku przemieszczanie się na rowerze każdego dnia w dużym stopniu wpływa na poprawę kondycji i zdrowia. Praca tego typu może mieć zatem duże przełożenie na ogólne samopoczucie i może być świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą dbać o swoje zdrowie.

Wysokie niebezpieczeństwo

Praca kuriera rowerowego związana jest również z dość wysokim niebezpieczeństwem. Podczas codziennej jazdy przy dostarczaniu przesyłek bardzo często jesteśmy uczestnikami niebezpiecznych sytuacji. Dochodzą do tego trudne warunki atmosferyczne deszcz, śnieżyce, które mogą dać się we znaki. Kurier rowerowy pokonuje dziennie nawet 100 km, trudno zatem uniknąć na drodze ryzykownych zachowań. Wypadki dotyczą sporej liczby kurierów pracujących w ten sposób. Podczas jazdy należy się tym samym liczyć z możliwością doznania bolesnego urazu, który jednocześnie może uniemożliwić pracę przez pewien czas.

Coraz większa konkurencja

Obecnie w branży kurierów rowerowych pojawiło się coraz większe przesycenie rynku, szczególnie w dużych miastach. Nadmiar rąk do pracy spowodował znaczne obniżenie stawek. Z tego też powodu praca tego typu stała się mniej opłacalna nawet dla kurierów z dużym doświadczeniem, którzy są w stanie wszystkie przesyłki dostarczać w naprawdę krótkim czasie. Podejmując się pracy warto więc o tym pamiętać. Jako podstawowe źródło utrzymania może się ona bowiem nie sprawdzić.

Dla kogo praca jako kurier rowerowy?

Praca jako kurier rowerowy to rozwiązanie przede wszystkim do osób młodych. Tylko młode i wysportowane osoby będą w stanie naprawdę szybko i sprawnie dostarczać wszystkie przesyłki. Dodatkowo dobra kondycja pozwoli im na pracę przez kilka godzin w ciągu dnia.

O przeznaczeniu tej pracy głównie do osób młodych takich jak studenci czy uczniowie świadczy także fakt, że coraz trudniej o dobre zarobki w branży. Dlatego też praca w ten sposób lepiej sprawdzi się jako forma dorobienia do obecnych dochodów niż jako stałe źródło utrzymania. Dodatkowo za wybraniem tej pracy przemawiają także dostępne w wielu firmach elastyczne godziny pracy. Dzięki nim możliwe jest dostosowanie pracy do swoich zajęć na uczelni.

Warto spróbować

Praca jako kurier rowerowy może być jednak znakomitą przygodą i dlatego warto jej spróbować. Oprócz wymienionych wcześniej zalet, praca kuriera rowerowego może być świetną okazją do zdobycia nowych umiejętności i kontaktów. Przy tym oczywiście możliwe będzie też podreperowanie swojego budżetu za pomocą tego typu pracy.

Podsumowanie

Praca jako kurier rowerowy może być tym samym interesującą propozycją, szczególnie dla osób, które jeszcze się uczą i szukają sposobu na dorobienie. Praca tego typu wybrana jako główne źródło utrzymania może się nie sprawdzić. Warto zatem pracować jako kurier rowerowy, ale głównie w sytuacji, gdy jest się jeszcze studentem i szuka się dodatkowego zatrudnienia.