Ile zarabia kurier? Stawki wiodących firm na rynku


Ile zarabia kurier?
Ile zarabia kurier?

Chcesz zostać kurierem, ale nie do końca znasz obowiązujące płace na rynku? Chciałbyś dowiedzieć się ile zarabia kurier? Sprawdzamy jakie są aktualne stawki, które oferują wiodące przedsiębiorstwa kurierskie i od czego zależy ich wysokość.

Pamiętaj, że odpowiedź na pytanie „ile zarabia kurier?” związana jest między innymi z zakresem wypełnianych obowiązków, miejscem pracy oraz doświadczeniem osoby na tym stanowisku.

W jaki sposób możesz zostać kurierem?

Zacznijmy najpierw od tego, w jaki sposób możesz zostać pracownikiem firmy kurierskiej. Przede wszystkim kurier nie musi mieć specjalnego wykształcenia czy spełniać określonych warunków dotyczących przeszkolenia. Istnieją jednak pewne wytyczne, które są konieczne, byś mógł rozpocząć działanie jako pracownik firmy kurierskiej.

Przede wszystkim musisz posiadać prawo jazdy kategorii B lub wyższej (jeżeli będziesz poruszał się autami powyżej 3,5 tony). Konieczne są również znajomość topografii terenu, w którym zaczniesz pracę, wysoka kultura osobista, punktualność oraz umiejętność zarządzania czasem pracy (pamiętaj, że kurier nie ma sztywno ustalonych godzin działalności).

Dla niektórych firm, zaletą przy rozpoczęciu pracy jako kurier będzie własny samochód. Nie zawsze jest to jednak konieczne. Jeżeli spełniasz powyższe warunki, możesz starać się o rozpoczęcie działalności jako kurier. Na jaką pensję możesz liczyć?

Ile zarabia kurier na określonych warunkach?

Potwierdzone przez Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń dane mówią, że średnia pensja wynikająca z pracy kurierów w 2021 roku to 3920 złotych brutto (czyli około 2851 złotych netto). Mediana to z kolei 3380 złotych brutto. W praktyce ponad 25 procent osób zatrudnionych w tej branży zarabia mniej niż 3320 złotych brutto. Niektórzy pracownicy mogą jednak liczyć na ponad 5000 złotych.

Oczywiście, na kwoty wpływa fakt, czy posiadasz swój samochód czy nie i w jaki sposób rozliczasz się z firmą kurierską. Jeżeli jest to działalność gospodarcza, to zarobki wahają się od 5000 do nawet 10000 złotych brutto, jednak koniecznie należy odliczyć od tego podatki, ZUS i koszt prowadzenia działalności gospodarczej. Jakie kwoty otrzymują kurierzy w poszczególnych firmach kurierskich?

W zależności od regionu w DPD możesz liczyć na 3000 do 5000 złotych brutto. W UPS to najczęściej 3500 – 6000 złotych brutto. InPost podaje stawki netto i wskazuje, że pracownicy tego przedsiębiorstwa mogą liczyć na kwoty rzędu 2500 – 3500 złotych (niektórzy, bardzo doświadczeni nawet ponad 6000 złotych) w zależności od regionu oraz doświadczenia w pracy. GLS płaci natomiast od 3000 do 4000 złotych netto za miesiąc pracy.

Co jeszcze warto wiedzieć o zarobkach kurierów?

Zwróć uwagę na to, że zarobki kurierów bardzo zwiększyły się w stosunku do tego, co mogliśmy zaobserwować jeszcze przed pandemią. Statystyki pokazują, że płace podniosły się o nawet 30 procent. Czy dalej będą rosły? Najpewniej tak, bo zapotrzebowanie na usługi kurierskie nie maleje i kurierzy szukają kolejnych pracowników.

Oczywiście, jeżeli chcesz zarabiać więcej – rozszerzaj swoje kompetencje. Posiadanie prawa jazdy kategorii B to minimum, a kategoria C jest miło widziana przez przyszłych pracodawców. Warto mieć też swój samochód dostawczy, by przewozić większe ładunki. Zwróć również uwagę na to, że – szczególnie na początku – będziesz musiał pracować więcej i dłużej. Wynika to z konieczności poznania terenu. Jeżeli mieszkasz blisko większych miast, rozważ pracę w tym rejonie – płaca w okolicach Warszawy, Łodzi czy Trójmiasta jest wyższa o nawet 30 procent względem innych miejscowości.

Odpowiedź na pytanie ile zarabia kurier jest bardzo złożona. Nie da się tego określić, patrząc przez pryzmat jednej firmy czy jednego regionu. Dużo zależy też od Twoich kompetencji i uprawnień. Na pewno jest to praca pewna, rozwojowa z perspektywą na wyższą płacę w przyszłości.