GLS przejmuje hiszpańską firmę ASM


GLS przejmuje hiszpańską firmę ASM
GLS przejmuje hiszpańską firmę ASM

Nieustanny rozwój i chęć wzmocnienia swojej pozycji w Hiszpanii, skłonił GLS Spain do przejęcia ASM Transporte Urgente. Ta hiszpańska firma specjalizuje się w dostawie przesyłek ekspresowych. GLS w ten sposób planuje przede wszystkim zwiększyć swój zasięg oraz udoskonalić usługi, zwłaszcza krajowe.

Firma ASM została założona w 1987 roku. Obecnie jest drugą największą firmą w Hiszpanii na rynku przesyłek ekspresowych. Dysponuje 16 oddziałami zlokalizowanymi w głównych miastach i dostarcza paczki do ponad 1 500 lokalizacji dziennie. Już około 40 000 klientów zaufało ASM powierzając swoje przesyłki krajowe i międzynarodowe. Firma specjalizuje się głównie w dostawach B2C (firma-klient). Inwestycje w innowacyjną technologię, pomogły jej stać się wiodącą firmą w branży. Łącznie obsługuje mniej więcej 10% wszystkich przesyłek w Hiszpanii.

Czy to się opłaci?

Wygląda na to, że tak. Bowiem w ubiegłym roku firma ASM dostarczyła 25 milionów przesyłek, co dało przychód w wysokości około 78 milionów euro. Jest to całkiem niezły wynik.

Przejęcia w branży kurierskiej to nic nadzwyczajnego. Jak na razie głośno było o działaniach FedEx w Europie. Najpierw w 2012 roku amerykańska firma kurierska wykupiła polskie przedsiębiorstwo OPEK. A w 2015 roku udało się jej podpisać porozumienie, na mocy którego przejęła (za 4,4 mld euro) holenderską firmę TNT Express, jedną z największych konkurencyjnych firm. W ten sposób Amerykanie, powoli wzmacniają i zaznaczają swoją obecność na rynkach europejskich. Również UPS (United Parcel Service), próbował w 2012 roku przejąć TNT, ale na drodze stanęły europejskie urzędy ochrony konkurencji. UPS oferował za holenderską firmę w tamtym czasie 5,2 mld euro.

Żródło: GLS