Gdzie jest najbliższy Paczkomat? Całkiem blisko Ciebie


Gdzie jest najbliższy paczkomat
Gdzie jest najbliższy paczkomat

Gdzie jest najbliższy Paczkomat? Całkiem blisko Ciebie

Te liczby muszą robić wrażenie. Jeśli zastanawiasz się, gdzie jest najbliższy Paczkomat – zapewne tuż niedaleko. InPost, spółka obsługująca sieć urządzeń, ma już w sumie 4,8 tys. maszyn. Paczkomaty przebiły więc, w swoistym nietypowym wyścigu, liczbę placówek Poczty Polskiej.

To ważny moment na polskim rynku e-commerce. Poczta Polska przez lata postrzegana jest jako potentat, który zdobywa klientów siłą przyzwyczajenia oraz – właśnie – rozbudowaną siecią obsługi. Przyjmując, że w skali kraju znajduje się już niemal 5 tys. Paczkomatów, wysyłka paczki tą drogą staje się naturalnym rozwiązaniem. W sytuacji, gdy usługi kurierskie w kontekście jakości są coraz bardziej postrzegane przez pryzmat szybkości doręczenia, 24-godzinne Paczkomaty stają się podstawowym wyborem. Klient sklepu internetowego niekoniecznie ma możliwość odbioru osobistego od kuriera; z tego coraz chętniej korzysta InPost. Łatwość, swoboda, możliwość wykorzystania maszyn wczesnym rankiem jak i po północy.

Paczkomaty już nie tylko w dużych miastach

Co ważne, pytania o to, gdzie jest najbliższy Paczkomat nabierają nowego znaczenia również w małych miejscowościach. Stosunkowo niewielkie skupiska nie miały dotychczas taniej alternatywy dla obsługi pocztowej. Paczkomaty w małych miastach rozwiązują problem zarówno odbioru jak i nadania przesyłki. Właśnie to podkreśla Rafał Brzoska, szef InPost mówiąc o tym, że ” dziś łatwiej jest nadać czy odebrać przesyłkę w Paczkomacie niż w placówce pocztowej”.
Widać to nie po słowach, ale realnych przykładach. Tylko w woj. kujawsko-pomorskim 4 paczkomaty ma już niewielki, 20-tysięczny Rypin. Niewiele większa Brodnica ma ich już 9. Jeśli nad tym, gdzie jest najbliższy Paczkomat zastanawiać będzie się również mieszkaniec 20-tysięcznego Działdowa, automat podpowie mu siedem lokalizacji. Te proporcje obowiązują też w innych regionach. Mazowiecki Sochaczew, miasto 26-tysięczne, to 9 Paczkomatów dostępnych bez przerw.

Zasięg i automatyzacja wysyłek

Potencjał Paczkomatów powiększa nie tylko konsekwentna budowa sieci w lokalizacjach, gdzie dotychczas ich nie było. Wysyłka i odbiór przesyłek przy użyciu automatów jest ułatwiona dzięki innowacyjności technologicznej. InPost chce kojarzyć Paczkomaty z szybkością obsługi. Stąd inwestycja w nową aplikację mobilną oraz rozwiązania ułatwiające śledzenie przesyłki.
Według danych InPost, w 2018 r. firma dostarczyła aż 86 mln przesyłek. To wzrost o ponad 52 proc. rok do roku. Według danych InPost zaprezentowanych w styczniu 2019 r., Paczkomaty są najchętniej wybieraną opcją dostawy ze sklepów internetowych. Dostęp do nich stał się w e-commerce standardem. Analizy InPost wskazują, że już 74 proc. dużych sklepów zajmujących się e-handel umożliwia zakup z dostawą kurierską do całodobowych skrytek.