Egzoszkielety od DB Schenker – tak dba się o efektywność pracy


Egzoszkielety fot. germanbionic.com
Egzoszkielety fot. germanbionic.com

Firmy kurierskie to nie tylko szybkość dostawy, ale również sprawność i efektywność sortowania. Etap magazynowania wymaga sprawności zespołów ludzkich. W te założenia wpisują się… egzoszkielety od DB Schenker. To nowość, jaką firma wprowadza do codzienności swoich pracowników.

DB Schenker to uznany dostawca usług logistycznych: jego oferta obejmuje zarówno niewielkie przesyłki jak i duże pakiety paletowe. Wszystkie materiały trafiają do magazynów, w których szybkość obsługi ma niemniej istotne znaczenie jak prędkość dostawy kurierskiej. Jak zadbać o sztab pracowników zajmujących się przesyłkami i paczkami na tym etapie dostawy? Z myślą o tym DB Schenker testował zastosowanie egzoszkieletów.

Egzoszkielety, czyli szkielety zewnętrzne

Nazwa brzmi tajemniczo, ale niewątpliwie wpływa na jakość obsługi zamówień. Egzoszkielety określane również jako szkielety zewnętrzne czy tzw. roboty wspierające to swoiste konstrukcje noszone na ciałach pracowników. Zapewniają – poprzez ogólną elektromechanikę – podtrzymanie wskazanych partii mięśniowych. W efekcie egzoszkielety noszone przez pracowników realnie odciążają ich w codziennej pracy nad np. sortowaniem dostaw. Podnoszenie, przenoszenie, obrót ciała, nietypowe pozycje – wszystko co naturalnie wchodzi w skład pracy magazynowej w firmie kurierskiej zostaje w DB Schenker wspierane nauką. Nie chodzi tu wyłącznie o samą ochronę bieżącą newralgicznych partii ciała – np. pleców. Egzoszkielety ograniczają ryzyko kontuzji czy urazów, które z kolei prowadzą do np. zwolnień lekarskich. W sytuacji, gdy firmy kurierskie borykają się z permanentnymi brakami kadrowymi, zadbanie o pracowników jest naturalnym sposobem na szybszą obsługę zamówień. W tym kierunku poszedł też w przeszłości DHL testujący do obsługi roboty.

DB Schenker: pracownicy to nasz kapitał

Potwierdzają to słowa Thomasa Schulza, Chief Human Resources Officer w DB Schenker. Podkreśla, że pracownicy to “najcenniejszy kapitał firmy”, a egzoszkielety to “ważny krok w kierunku lepszych, a przede wszystkim zdrowszych warunków zatrudnienia”. Firma kurierska patrzy na zastosowanie tej technologii w szerszym wymiarze. Uznaje tego typu wsparcie w magazynie za formę innowacyjności – a to priorytet w zakresie usług logistycznych.

Jak działają egzoszkielety w pracy kurierskiej

DB Schenker testował egzoszkielety podczas kompletacji zamówień i tzw. sekwencjonowania paczek. Ważyły do 15 kg. Pracownicy wyposażeni w egzoszkielety mieli za zadanie zdejmowanie paczek z regałów w magazynie, a następnie ułożenie ich na przygotowanych paletach. Opinie – zarówno ze strony pracowników jak i naukowców badających wsparcie – były doskonałe. Potwierdziły – jak wskazuje DB Schenker – że “długotrwałe użytkowanie w połączeniu z ergonomicznie zaprojektowanymi procesami logistycznymi może wpłynąć na lepszą ochronę zdrowia pracowników”. Firma podkreśla, że podczas nawet automatyzacji procesów, personel jest niezwykle ważny w procesie obsługi. Gdy ogólne operacje podnoszenia towarów realizowane są przy wykorzystaniu np. wózków widłowych i wyspecjalizowanych maszyn, kompletowanie przesyłek nadal wymaga czynnika ludzkiego.