DHL testuje nietypowych pracowników


DHL testuje nietypowych pracowników
DHL testuje nietypowych pracowników

Nietypowych pracowników testowała firma DHL w magazynie DHL Supply Chain w miejscowości Unna (Niemcy), są nimi roboty. Ich zadaniem jest pomoc przy kompletowaniu zamówień w magazynie.

Sektor logistyki musi poradzić sobie z realizacją transakcji zawieranych przez internet i ich rosnącą liczbą. Rozwiązaniem wielu problemów może być automatyzowanie pracy np. magazynów. Pracownicy mają tam do czynienia z obsługą ciężkich wózków oraz dużych ładunków, muszą także często pokonywać znaczne odległości. Wprowadzenie nowych rozwiązań może nie tylko odciążyć pracę, ale także przyspieszyć cały proces dostawy.

Jak działa EffiBOT?

Robot o nazwie EffiBOT, został stworzony przez startup Effidence z Francji. Jego głównym zadaniem jest pomoc pracownikom w transporcie oraz załadunku ciężkich przedmiotów, a także dostarczanie zamówień do miejsca rozładunku. W pełni zautomatyzowany wózek transportowy porusza się za pracownikiem kompletującym zamówienie, wzdłuż regałów po całym magazynie i ma za zadanie wykonywanie przede wszystkim prac fizycznych, tak by odciążyć pracownika. Gdy wózek zostanie załadowany do pełna, pracownik odsyła go do wyznaczonego miejsca rozładunku i wykorzystuje kolejny z nich. Dzięki temu jest w stanie kompletować wiele zamówień jednocześnie. Pracownicy magazynu podczas testów szczególnie podkreślali możliwość pracy bez użycia rąk, a co najważniejsze brak konieczności ciągnięcia za sobą ciężkich wózków.

Cechy EffiBOTa:
– podąża za osobą kompletującą zamówienie,
– osiąga prędkość 7 km/h
– unika przeszkód
– posiada maksymalne obciążenie 300 kg
– jest łatwy w użyciu

Warto dodać, że DHL zamierza testować, w najbliższym czasie także roboty i systemy innych typów np. do obsługi usługi co-packing, czy automatycznie przemieszczające się roboty mobilne, zajmujące się kompletowaniem. Wyniki przeprowadzonych badań mają ułatwić podjęcie decyzji, które technologie zostaną wprowadzone na stałe. Firma DHL chce być postrzegana, jako lider w zakresie automatyzacji procesów logistycznych.

Logistyka potrzebuje zmian, a kompletowanie zamówień to tylko jeden z etapów automatyzacji tej dziedziny. Dzięki zaangażowaniu firm takich jak DHL, możemy ocenić potencjał robotyki oraz jej wpływ na łańcuch dostaw.

Źródło: DHL.