DHL podpisuje umowę na modyfikację Airbusów


DHL podpisuje umowę na modyfikację Airbusów
DHL podpisuje umowę na modyfikację Airbusów

EFW (Elbe Flugzeugwerke), jako część Airbus Group (dawniej European Aeronautic Defence and Space Company, czyli EADS*) specjalizuje się w modyfikacji samolotów Airbus.

Wraz z firmą logistyczną DHL Express ogłosiła w ubiegłym tygodniu podczas Farnborough Airshow podpisanie umowy w ramach programu A330P2F (passenger-to-freighter). Ma on na celu przekształcenie m.in. Airbusów A330-300, które zakończyły już swoją działalność pasażerską, na maszyny do transportu towarów.

Zgodnie z umową, EFW zamieni cztery z nich na maszyny cargo zdolne pomieścić 26 palet, czyli ładunek o wadze 61 ton. Pierwszy samolot zostanie poddany modyfikacji już w tym miesiącu, a dostawy gotowych maszyn dla DHL Express zaplanowano na koniec 2017 roku. Realizacja całego przedsięwzięcia będzie miała miejsce w Dreźnie, tam też znajduje się siedziba EFW. DHL Express zyska dzięki tej umowie elastyczność i możliwości rozwijania dalszej działalności.

To nie pierwsze takie zamówienie w ramach programu A330P2F, ale pierwsze dotyczące tych konkretnych maszyn. Program zajmujący się modyfikacją samolotów Airbus zapoczątkowano w 2012 roku. Obejmuje on przekształcenie dwóch wersji samolotów A330-200 (większy, odpowiedni do dłuższych lotów) oraz A330-300 (mniejszy przeznaczony do ekspresowych przelotów). W grudniu 2014 roku EFW przyjęło swoje pierwsze zlecenie od Egyptair Cargo na modyfikację dwóch samolotów A330-200. Ta realizacja ma się zakończyć do 2018 roku.

*European Aeronautic Defence and Space Company utworzono w 2000 r. z połączenia trzech przedsiębiorstw z Europejskich krajów: DASA (Niemcy), Aerospatiale Matra (Francja) oraz CASA (Hiszpania). Obecnie jej siedziba znajduje się w holenderskim Leiden.

Źródło: DHL