DHL i transport multimodalny


Transport multimodalny
Transport multimodalny

Niedawno miała miejsce pierwsza multimodalna dostawa koleją z Tajwanu do Europy przez Xiamen w Chinach, która została zorganizowana przez DHL Global Forwarding.

Transport zawierał towary i komponenty elektroniczne (m.in. smartfony, laptopy, komputery osobiste, i kamery video), których odbiorcą była niemiecka spółki elektroniczna Medion (należąca do Lenovo). Jest to firma, która jako pierwsza skorzystała z multimodalnej usługi DHL, na tej trasie.

Transport multimodalny

Inaczej nazywany intermodalnym, kombinowanym oznacza przewóz osób albo towarów, podczas którego używa się dwóch lub więcej rodzajów transportu. Całość jest organizowana przez jednego operatora. Usługi multimodalne stają się popularne przede wszystkim ze względów ekonomicznych. W tym wypadku udało się zorganizować przewóz taniej o 1/3, a czas dostawy został skrócony o połowę w porównaniu z transportem morskim.

Jak wyglądał cały transport?

Najpierw zaplanowano przewóz towarów i komponentów elektronicznych z Taichung, z Tajwanu do Xiamen w Chinach drogą morską. Następnie wszystko zostało załadowane na pociąg i wyruszyło w podróż przez Chengu w Chinach do Łodzi w Polsce. Ostatni etap obejmowała skierowanie przesyłek z Łodzi do głównych zakładów firmy Medion znajdujących się w Niemczech.

Oferowane przez DHL Global Forwarding nowe multimodalne usługi transportowe są budowane z wykorzystaniem istniejących połączeń pomiędzy Tajwanem, Japonią i Chinami, a Europą kontynentalną przez Rosję oraz Azję Środkową. Zarówno Chiny jak i Europa mają ogromny potencja produkcyjny oraz konsumpcyjny, który należy wykorzystać. Skoro istnieje szansa na zorganizowanie transportu taniej i szybciej, co stoi na przeszkodzie? Stąd zapewne sukces transportu multimodalnego. Choć nie wszyscy są tak pozytywnie nastawieni, ten rodzaj transportu zyskuje zwolenników.

*DHL Global Forwarding – to globalny dostawca usług transportu lotniczego, morskiego i drogowego.