Paczkomaty 2.0? InPost uruchamia nowość. Na czym polegają Paczkomaty Pro?


Paczkomaty Pro
Paczkomaty Pro

Nowa wersja automatów paczkowych InPost – Paczkomaty Pro – to rozwiązanie, które stawia na jeszcze większą wygodę użytkownika. Podjęcie przesyłki staje się banalnie proste, a – co ciekawe – nowa linia umożliwi odbiory nie tylko na zewnątrz, ale też we wnętrzach wybranych punktów handlowych.

Pierwsze Paczkomaty Pro nie są już tylko zapowiedzą InPost, ale realnym elementem polskiego obrazu usług kurierskich. Można je od czerwca znaleźć w Warszawie. I – zgodnie z zapowiedziami – stanowią nowy rozdział w polityce kurierskiej InPost.

Idą bowiem dalej w zakresie swobody i wygody odbiorcy – mimo, że już same tradycyjne paczkomaty wydawały się w tym zakresie niedoścignione. Maszyny paczkowe w ramach sieci Paczkomaty Pro, zgodnie z deklaracjami, działają nieco inaczej niż te, które już poznano na dobre.

Widać to po konkretnych przykładach. Pierwsze paczkomaty w wersji Pro są już w punktach Duży Ben, sieci marketów alkoholowych należących do grupy Eurocash. To powierzchnie handlowe, gdzie można kupić nie tylko wina czy piwa, ale tez przekąski, napoje, akcesoria do serwowania trunków. To tam testowo wstawiono Paczkomaty Pro analizując, jaki będzie ich odbiór przez klientów.

Paczkomaty Pro – idealne do małych przestrzeni

Widać przede wszystkim, że nowa linia InPost opracowana została dla miejsc o niewielkiej przestrzeni użytkowej. Nie rzucają się one w oczy – raczej uzupełniają otoczenie sprawiając wrażenie elementów zabudowy z podświetlanym okienkiem i ekranem. To właśnie przez ten otwór możliwy będzie odbiór przesyłek, bez konieczności szukania odpowiedniej przegródki – tak, jak jest w przypadku obecnych automatów zewnętrznych. W praktyce podjęcie paczki staje się jeszcze łatwiejsze niż dotychczas: wystarczy wpisać numer przesyłki, a urządzenie samo przetransportuje ją do okienka. W momencie, gdy paczka okaże się za duża lub za ciężka, przesyłkę poda nam sprzedawca. Z tego powodu Paczkomaty Pro przewidziane są głównie w sklepach.

W praktyce więc Paczkomaty Pro bardzo przypominają swoją technologią schemat działania maszyn podających automatycznie przekąski czy napoje. Stąd przewidziane są raczej do przestrzeni zamkniętych – takich, w których, w przypadku większych przesyłek kurierskich, można też liczyć na wsparcie sprzedawcy. Można zakładać, że doskonale sprawdzą się np. w sklepach osiedlowych – a więc odbiorcy będą wkrótce mieli jeszcze bardziej gęstą sieć punktów potencjalnego odbioru przesyłki kurierskiej.

Plany InPost na Paczkomaty Pro

InPost zainstalował już 100 Paczkomatów w sieci marketów alkoholowych. Znajdują się one we wnętrzach lokalu i działają w godzinach jego otwarcia. Według wstępnych założeń, w 2023 r. Tego typu maszyny do odbierania paczek pojawić się mają w każdym sklepie sieci, czyli 430 punktach w całej Polsce.

Nowy kurierski krok w przyszłość

Nie da się ukryć, że Paczkomaty Pro wpisują się w rosnące zapotrzebowanie na wygodne i inteligentne rozwiązania logistyczne w Polsce. Coraz więcej osób korzysta z usług Paczkomatów, ze względu na ich dostępność, elastyczność i prostotę obsługi. Obecnie w Polsce działa już ogromna sieć Paczkomatów, a popularność tego rozwiązania stale rośnie. Według danych InPost, obecnie ponad 6 milionów osób regularnie korzysta z Paczkomatów. To obecnie największa tego typu sieć w Polsce – obecnie jej śladem idą inne marki tworzące własne sieci automatów paczkowych.