Dostawa paczki dronem zajmie mniej niż 30 minut


Dostawa paczki dronem
Dostawa paczki dronem

Dostawa paczki dronem zajmie mniej niż 30 minut

Dostawa paczki dronem to przyszłość usług kurierskich. Patrząc na to, jak szybko dostarczać chce je w ten sposób Amazon, trudno będzie rywalizować z taką formą dostawy.

Amazon na początku czerwca zapowiedział w Stanach Zjednoczonych, że w ciągu kilku miesięcy wdrażana będzie tam regularna dostawa paczki dronem. To żadną niespodzianką oczywiście nie jest. Jednak plany amerykańskiego giganta co do czasu doręczenia – już tak. Szefowie koncernu, prezentując możliwości własnego drona o zasięgu ponad 20 km przyznali, jak szybko chcą doręczać paczki w ten sposób. Według Jeffa Wilke odpowiedzialnego za wdrożenie projektu, dostawa paczki dronem nie powinna przekraczać… 30 minut. Nie ujawnił gdzie będzie dostępna usługa; nie podał również daty uruchomienia. Wiadomo jednak, że duża flota urządzeń i sieć amerykańskich magazynów pozwoli na błyskawiczną realizację zamówień wykonywanych w sklepach internetowych.

Amazon: czas skrócić czas dostaw

Redukcja kosztów usługi kurierskiej oraz przyspieszenie dostawy paczek to priorytet sieci Amazon. W tym samym kierunku idą typowe marki przewozowe. Stąd prawdziwy wyścig zbrojeń i inwestycje w samoloty czy specjalistyczne auta dostawcze, które wspomogą szybką dostawę przesyłek również na znacznych odległościach.
Dron zmieni wszystko. Według planów Amazon, będzie startował i lądował pionowo, a pełne zestawienie czujników i sztuczna inteligencja umożliwią mu omijanie przeszkód. W ten sposób może szybko podjąć paczkę z magazynu i dostarczyć ją w kilkadziesiąt minut na np. na parking, gdzie czeka odbiorca, z którym skomunikuje się poprzez internet. W przypadku zatłoczonych miast będzie to opcja, która zdominuje rynek – tym bardziej, że Amazon wykorzysta do tego dużą sieć własnych magazynów. Symboliczne pół godziny, jakie zająć ma usługa kurierska dronem będzie ogromnym atutem w e-commerce – nie tylko ze względu na szybkość, ale i relatywnie niskie koszty całej obsługi.

Czas na drony w Europie

Podobne plany Amazon ma również wobec Starego Kontynentu. Koncern sprawdzał już możliwości ich używania masowego w kontekście Wielkiej Brytanii. Firmy kurierskie zaczynają wprowadzać masowe dostawy paczek dronem w Azji – szczególnie w Chinach. Pierwsze dostawy pozwoliły ograniczyć czas doręczenia do zaledwie 8 minut. DHL Express testujący takie rozwiązanie w Chinach nie ma alternatywy – musi ścigać się z Amazonem na czas doręczenia, bo typowe, kilkudziesięciogodzinne dostawy paczki mogą być wkrótce przeżytkiem.